האם עדיין שווה להיפגש עם הלקוחות שלי

customers

העידן הדיגיטלי מוביל אותנו להתמקד בשיווק דיגיטלי ולהתמחות בכלי שיווק חדשים. באמצעות מדיה חברתית, ניוזלטרים, אפליקציות ושאר פלטפורמות מקוונות אנחנו יכולים להגיע לקהל ממוקד ומדוייק במהירות ובקלות.

השילוב שבין הדיגיטלי לפיזיקלי

כשכל הפוקוס עובר לשיווק דיגיטלי, קל לחשוב שאת האנרגיה השיווקית שלנו צריך להפנות לנוכחות הדיגיטלית. אלא שלעיתים, השיווק הדיגיטלי הוא רק חלק אחד במשוואה. ראשית, לא כל הלקוחות מבלים את עיקר זמנם ברשת וזמינים לצרוך את המסרים שלנו. שנית, בעוד ששיווק מקוון הוא מנוע צמיחה חשוב ביותר, דווקא הפגישות הפיזיות, במיוחד בעולם ה-B2B, הן אלה שיוצרות מערכות יחסים ארוכות טווח. מערכות יחסים מהסוג שגורם לעסק שלך לצמוח כשמתחתיו קרקע יציבה.

דרך טובה לחשוב על העניין היא להשוות עם השימוש במדיה החברתית בחיינו האישיים. רבים מאיתנו משתפים מידע אישי ברשתות חברתיות. ולמרות תחושת השיתופיות השיחה והדמיון הכללי למערכות יחסים בעולם הפיזי, רובנו רוצים לבסס את מערכות היחסים הבינאישיות שלנו על מפגשים עם בני משפחה וחברים.

אם נשליך מהדוגמה הזאת אל הסביבה העסקית, נוכל לבנות אסטרטגיות שיווק מאוזנות על ידי שילוב בין התכונות הטבעיות של פלטפורמות דיגיטליות באימוץ דרכי תקשורת, העברת ידע ומסרים, לבין בניית אמון ויחסים בינאישיים במפגשים פרונטליים.

במקום או-או, גם-וגם

עבודה שיווקית בערוצים פיזיים ודיגיטליים היא שני צדיה של אותה חשיבה אסטרטגית. כדאי לייצר תמהיל אסטרטגי שבו עבודת השטח משלימה את העבודה הדיגיטלית, ולהפך.

הנה למשל כמה דוגמאות:

1. תערוכות

תערוכות נקשרות פעמים רבות לשיווק בעולם הפיזי. גם אם יש בכך אמת מסוימת, עבודה דיגיטלית חכמה יכולה לקדם ולשכלל את הנוכחות הפיזית באירוע. באנרים באתרים, קמפיינים במדיה החברתית, דפי נחיתה, הנעות לפעולה או וובינרים והרצאות אונליין יתרמו לאין שיעור לקידום הפעילות הפיזית, לקביעת פגישות ולאיסוף לידים איכותיים לקראת המפגש. באירוע עצמו תוכלו לפגוש אותם פנים אל פנים ולהתחיל את שיחת ההיכרות מנקודה מתקדמת. לאחר האירוע, תוכלו למנף את יכולות הדיגיטל כדי להציע להם הצעות רלוונטיות על בסיס צרכים שעלו בפגישה. חשוב לזכור כי הפעילות יכולה להיעשות גם למטרות עסקה ספציפית בערוצי מכירה ישירים וגם באופן שוטף, באמצעות ניוזלטרים או הצעות מפולחות אחרות.

2. הצעות והטבות ללקוחות

כדי לעודד מתעניינים (לקוחות או מפיצים) להשאיר פרטים, הציעו להם אלמנטים שיניעו אותם לפעולה – התנסות במוצר או הטבה מסוימת. השארת פרטים במקרים כאלה מתבררת כאיכותית יותר. את הלידים יהיה קל לתרגם למכירה ובכל מקרה מתבקש להמשיך ולפנות בפעילות דיגיטלית שוטפת. בנוסף, באמצעות פלטפורמות גיאוגרפיות אפשר לאתר ולמשוך קונים פוטנציאליים ולהפנות אותם לסוכן או נקודת מכירה אזורית.

3. קמפיינים דיגיטליים וגרסאות דמו (Demo)

קמפיינים דיגיטליים ודפי נחיתה רבים מעודדים להשאיר הפרטים כדי לקבוע התנסות במוצר, בין אם באמצעות שליחת לינק לאתר הדמו או בהדגמה פיזית. בכל אופן, את מהלך היחסים יש לתכנן היטב לכל שלביו ולטפח באמצעות פגישות או מידע פרסומי מתוזמן עד לסגירת עסקה.

4. הצטרפות לקבוצות במדיה החברתית

קבוצות מקצועיות במדיה החברתית הן מקור נהדר להגברת המודעות למותג, לאיתור שותפים ולקשירת קשרי עבודה. עבודת הנטוורקינג הענפה שמתרחשת בקבוצות כוללת פגישות באירועי הקבוצה, פגישות אישיות בין שחקנים מובילים בה והזמנות הדדיות להיכרות בפורמטים אחרים. מפעילות בקבוצות הדיגיטליות המעבר לפגישות פיזיות הוא טבעי ומהיר מאוד.

הטוב משני העולמות

אז התשובה היא "כן" – בוודאי ששיחות פנים-אל-פנים עם הלקוח הן חלק בלתי נפרד מפיתוח יחסי אמון, קרבה והכרת עולמם. זוהי הדרך הטובה ביותר ללמוד על הצרכים הספציפיים שלהם, ולפתח על בסיסן פתרונות מותאמים ואפילו גרסאות מוצר מתקדמות.

כדי להפיק את המרב משילוב הגישות, כדאי לוודא שהבטחת המותג, המסרים והשפה עקבית לרוחב כל ממשקי השיחה, כך שלקוחות פוטנציאליים יזהו אתכם בכל מקום ובאופן קוהרנטי.